Departamentul de Ecologie, Taxonomie și Conservarea Naturii


Șef de departament: Dr. Ștefănuț Sorin, Cercetător științific gradul I

 

Direcții de cercetare:

 - evaluarea biodiversității specifice în ecosisteme naturale acvatice și terestre

 - evolutia ecosistemelor naturale sub influența factorilor antropici și de mediu

 - taxonomia și corologia speciilor de macrofungi, licheni, briofite și plante superioare din Flora României

 - taxonomia și corologia speciilor de animale nevertebrate și vertebrate din Fauna României

 - identificarea habitatelor periclitate în vederea includerii în rețeaua de arii protejate "Natura 2000"

 

Echipa de cercetare

Dr. Ștefănuț Sorin, Cercetător științific gradul I, Șef de departament, email: sorin.stefanut@ibiol.ro sau sorinstefanut@gmail.com

Dr. Maican Sanda, Cercetător științific gradul II, email: sanda.maican@ibiol.ro

Dr. Mihăilescu Simona, Cercetător științific gradul II, simona.mihailescu@ibiol.ro sau simona.mihailescu@gmail.com

Dr. Fiera Cristina, Cercetător științific gradul II, email: cristina.ivanescu@ibiol.ro  sau   criss_ivanescu@yahoo.com

Dr. Purice Dorina, Cercetător științific gradul III, email: dorina.purice@ibiol.ro

Dr. Sandu Cristina, Cercetător științific gradul III, email: cristina.sandu@ibiol.ro sau sanducri@yahoo.com

Dr. Onete Marilena, Cercetător științific gradul III, email: marilena.onete@ibiol.ro sau  m_onete@yahoo.com

Dr. Manu Minodora, Cercetător științific gradul III, email: minodora_stanescu@yahoo.com

Dr. Dobre Doru, Cercetător științific gradul III, email: doru.dobre@ibiol.ro

Dr. Nicolae Daniela Claudia, Cercetător științific gradul III, email: claudia.bita@ibiol.ro

Dr. Moldoveanu Mirela, Cercetător științific gradul III, email: mirela.moldoveanu@ibiol.ro

Dr. Vicol Ioana, Cercetător științific gradul III, email: ioana.vicol@ibiol.ro

Dr. Radu Emilia, Cercetător științific, email: emilia.radu@ibiol.ro  sau   emiliaradu13@yahoo.com   

Dr. Bîrsan Ciprian, Asistent cercetare științifică, email: ciprian.birsan@ibiol.ro

Drd. Mogîldea Daniela Elena, Cercetător științific, email: daniela.sincu@ibiol.ro sau danielasincu@yahoo.com

Drd. Ion Constanța Mihaela, Cercetător științific, email: mihaela.ion@ibiol.ro

Drd. Öllerer Agnes Kinga, Cercetător științific, email: kinga.ollerer@ibiol.ro sau kinga.ollerer@gmail.com

Drd. Florescu Larisa, Asistent cercetare științifică, email: larisa.florescu@ibiol.ro

Drd. Paceșilă Ioan, Asistent cercetare științifică, email: ioan.pacesila@ibiol.ro

Drd. Cobzaru Ioana, Asistent cercetare științifică, email: ioana.cobzaru@ibiol.ro

Drd. Nicoară Roxana Georgiana, Asistent cercetare științifică, email: roxana.ion@ibiol.ro

Drd. Dumitrache Cristina-Alina, Asistent cercetare științifică, email: alina.coman@ibiol.ro  sau  coman.cris@yahoo.com

Gavril Viorel-Dumitru, Asistent cercetare științifică, email: viorel.gavril@ibiol.ro

Paica Ioana Cătălina, Asistent cercetare științifică, email: ioana.mihalache@ibiol.ro

Consultanți

Dr. Paucă-Comănescu Mihaela, Cercetător științific gradul I, email: mihaela.pauca@ibiol.ro

Dr. Oromulu Liliana, Cercetător științific gradul I, email: liliana.oromulu@ibiol.ro

Dr. Honciuc Viorica, Cercetător științific gradul II, email: v_honciuc@ibiol.ro

   

 

 

 

Film documentar

Pădurile etalon. Pădurile viitorului

 

 

 

 

 


© 2008 Institute of Biology. All right reserved.

Send mail to sorin.stefanut@ibiol.ro with questions or comments about this web site.
Last modified: 09/15/16